EN AR RU
SIK SORULAN SORULAR

Hipofiz tümörleri tedavisi nasıl yapılır?

Hipofiz bezi rahatsızlıkları, rahatsızlığın türüne göre ilaç, hormon, cerrahi, radyasyon ve yakın izlem yöntemiyle tedavi edilir.

Yakın İzlem (Bekle - Gör)

Hipofiz bezindeki bir tümör varlığında bir belirti yoksa hasta tümörün büyüyüp büyümediğinin kontrol edilmesi için düzenli testlerle takibe alınır. Tedaviye genelde rahatsızlık belirtileri görüldüğünde başlanır.

İlaç Tedavisi

Çeşitli ilaç türleri, hipofiz bezi problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Örneğin, prolaktinomlar ilaç tedavisine iyi yanıt verirler. Ameliyat tüm hipofiz bezi tümörünü yok edemezse; akromegali, TSH salgılayan tümörler ve bazı Cushing hastalığı olan hastalarda ilaç tedavisi etkilidir. İlaç, yüksek hormon seviyelerini düşürmek veya tümörü küçültmek için kullanılır. Bazen pegvisomant, büyüme hormonunun etkisini engellemek için kullanılabilir. Çoğu durumda ilaç tedavisi, cerrahi ve/veya radyasyon tedavisi ile kombine edilir veya kombine etkiler için aynı anda birden fazla ilaç kullanılabilir.

Hormon Yerine Koyma (Replasman) Tedavisi

Bazen tümörler hormon eksikliğine neden olur. Diğer zamanlarda hormon eksikliği, hipofiz tümörleri için uygulanan tedaviden kaynaklanır. Örneğin, cerrahi veya radyasyon terapisi, hormon salınımında kalıcı kayıplara neden olabilir. Bu durumlarda hormon replasman, tedavinin önemli bir parçasıdır.

Hayatta kalmak için bazı hormonlar gereklidir. Bu hormonların derhal yerine konması gerekir. Bu hormonlar; tiroid stimüle edici hormon (TSH) ve antidiüretik hormon (ADH)’dir. Kadınlarda östrojen, progesteron ve erkeklerde testosteron gibi hormonların da yerlerine konması sağlıklı bir yaşam sürmek için gereklidir.

Hipofiz Bezi Tümörü Cerrahisi

Birçok hipofiz bezi tümörü tedavi gerektirmez. Tedavi, tümörün türüne, boyutuna bağlıdır. Yaşınız ve genel sağlık durumuz da tedaviyi etkileyen faktörlerdendir.

Tedavi ekibi genelde, bir beyin ve sinir cerrahisi (nöroşirurji) uzmanı, endokrinolog ve bir radyasyon onkolojistinden oluşur. Doktorlar genellikle, tek başına veya kombinasyon halinde cerrahi, radyoterapi ve ilaç tedavisi kullanırlar.

Birçok hipofiz sorunu benign (iyi huylu) bir tümörden kaynaklanır. Bir tümörün optik sinirlere baskı yapması veya tümörün bazı hormonları aşırı üretmesi durumunda genellikle bir hipofiz tümörünün cerrahi olarak çıkarılması gereklidir. Cerrahi teknolojilerin gelişmesiyle başarılı sonuçlar daha da çok artmıştır. Ameliyatın başarısı, tümörün türüne, konumunun büyüklüğüne ve tümör hücrelerinin çevre dokulara yayılıp yayılmadığına bağlıdır.    

İlgili Sayfalar

DOKTORUNUZA SORUN

YORUMLARINIZ

Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi amaçlıdır.