EN AR RU
SIK SORULAN SORULAR

Hipofiz bezi rahatsızlıkları nelerdir?

Eğer hipofiz beziniz yeterli miktarda hormon üretmiyorsa buna hipopitüitarizm denir. Öte yandan belirli hormonların üretimi, olması gerekenden fazlaysa da vücut sorun yaşar.  

Hipofiz bezinde ya da yakınında oluşan tümör/lezyonlar hipofiz insidentaloma olarak adlandırılır. En yaygın insidentaloma türü, adenom adı verilen iyi huylu tümördür. Hipofiz tümörleri, “beyin tümörleri” değildir. Benign (iyi huylu) terimi, tıp dilinde, kanserli olmayan bir şişkinliği tanımlamak için kullanılır. Bazı hipofiz tümörleri belirtiye neden olmadan yıllarca var olabilir ve bazıları hiç belirti göstermez.  Birçok hipofiz bezi tümörü, ailede bu tarz tümör hikâyesi olmayanlarda oluşur ve genetik değildir. Çoklu endokrin neoplazi tip 1 (MEN1) olarak bilinen bir durumda, çok nadiren tümörler kalıtsaldır.

En sık görülen tümör tipi (tüm olguların yaklaşık yarısı) "işlevsiz" (hormon inaktif adenom)  tümördür. Bu, herhangi bir hormon üretmez. Bazı insidentaloma türleri (hipopitüitarizm), baş ağrısı ve görme problemlerine neden olabilir veya hipofiz bezine baskı yaparak bir veya daha fazla hipofiz hormonun gerekli miktarda üretilmesini durdurabilir. Bu etki, ameliyat veya radyoterapi gibi, tümör için verilen tedavilerden sonra da oluşabilir. Alternatif olarak, hipofiz tümörünüz, bir veya daha fazla hormondan olması gerekenden fazla üretmeye başlamış olabilir. Bazı hipofiz tümörleri ise hormon salgılar, üretir. En çok görülen, prolaktin salgılayan adenomlardır (prolaktinoma). Hipofiz bezi adenomları boyutlarına göre makroadenom (1 cm’den büyük) ve mikroadenom (1 cm’den küçük)  olarak adlandırılır.

Sık görülen hipofiz bezi sorunları; akromegali, cushing hastalığı, şekersiz diyabet (diabetes insipidus), hipogona dizm, hipopitüatizm ve prolaktinoma'dur. Diğer hipofiz bezi rahatsızlıkları ise şöyledir: kraniofarenjioma, boş sella sendromu, sheehan sendromu, çoklu endokrin neoplazi (MEN), hipofiz sapı kesisi, hipofiz sapı basısı, dev hücreli granüloma, sarkoidoz ve lenfositik hipofizit. Yapılan araştırmalarda, kafaya alınan darbelerden sonra hastaların %10 -15’inde hipofiz bezi yetmezliği gelişebileceği görülmüştür.

İlgili Sayfalar

DOKTORUNUZA SORUN

YORUMLARINIZ

Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi amaçlıdır.