EN AR RU
MAKALELER

Endoskopik hipofiz bezi ameliyatının riskleri nelerdir?

Endoskopik hipofiz ameliyatının sonrasında hastanede kalış genelde 3 gündür (geleneksel yönteme göre 2-3 gün daha azdır). Ameliyat sonrası burun tıkanıklığı, mide bulantısı ve baş ağrısı yaşayabilirsiniz. İlaç, bu belirtileri kontrol altına alabilir. Ayrıca burnunuzda akıntı da olacaktır. Doktorunuz, ameliyattan bir gün sonra, hipofiz bezinin uygun seviyelerde hormon ürettiğini kontrol etmesi için hastayı kontrol edebilir. Salınım yeterli değilse hormon yerine koyma (replasman) ilaçları verilebilir. Burundaki tamponları (splintleri) çıkarttırmak ve ameliyat bölgesini kontrol ettirmek için ameliyattan 1 hafta sonra cerraha görünülmesi gerekir. Burun boşlukları iyileşene kadar üç haftada bir muayene olunması gerekebilir. Cerrahiden sonra yaklaşık 2 hafta boyunca kafada basınç oluşturacak (öksürme, hapşırma, aksırma, sıkma, ıkınma) hareketlerden uzak durulmalıdır. Aksi belirtilmedikçe ameliyattan sonra 2 hafta süreyle araba kullanılmamalı. Ameliyattan sonra yorgunluk yaygın görülür. Normal faaliyetlere yavaş yavaş dönülmelidir. Bu operasyon sonrasında yürüyüş teşvik edilir. Yürüyüşe kısa bir mesafe ile başlayıp, günlük olarak arttırılmalıdır.

Cushing hastalığı olan hastalarda genellikle küçük tümörler (mikroadenomlar) bulunur ve yaklaşık % 90'ı cerrahiyle tedavi edilir. Akromegali hastalarında genellikle daha büyük tümörler bulunur. Başarı oranı, büyüme hormonu salgılayan makroadenomlarda yaklaşık% 60'dır. Bazı hipofiz bezi tümörleri kavernöz sinüslerin ve diğer önemli yapıların işgali nedeniyle cerrahi olarak tedavi edilemez. Radyoterapi, cerrahi olarak çıkartılamayan tümör kalıntılarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Endoskopik hipofiz bezi ameliyatının riskleri nelerdir?

Hiçbir ameliyat risksiz değildir. Herhangi bir cerrahinin genel komplikasyonları arasında kanama, enfeksiyon, kan pıhtılaşması ve anesteziye reaksiyonlar bulunur.

·      Görme kaybı: Görme siniri kalıcı olarak hasar gördüyse ameliyat sonrası görme fonksiyonunda düzelmeme görülebilir. Sinir tümör tarafından kalıcı olarak hasar görmüş olabilir.

·      Hipofiz Bezinin Hasar Görmesi: Makroadenomların %5’inden %10’una kadar bir oranında görülebilir. Bu durumda operasyon sonrası kortizol, tiroid, büyüme hormonu, östrojen veya testosteron gibi  hormonların replasmanı (yerine konması) gerekebilir.

·      Şekersiz Diyabet - Diyabet Insipidus (DI): Hipofiz bezinin (arka) posterior lobunda gelişen hasar nedeniyle oluşur. DI, sık idrara çıkma ve aşırı susamaya neden olur.. Bu etki genellikle geçici olup, 1-3 gün sürmektedir. DI, desmopressin asetat (DDAVP) adı verilen ilacın burun spreyi veya hap şeklinde alınmasıyla kontrol edilebilir. Kalıcı diyabet nasir görülür.

·      Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) Sızıntısı: Beyni çevreleyen sıvı, kafatasının astarı Dura’da oluşan bir delikten dışarı çıkabilir. Transsfenoidal olguların % 1'inde burundan akan su akıntısı, post-nazal akıntı veya aşırı yutkunma görülür. Sızıntıyı sona erdirmek için ameliyat gerektirebilir.

·      Menenjit: Beyin omurilik sıvısı (BOS) sızıntısı nedeniyle menenjit görülebilir.

·      Sinüs Tıkanıklığı: Sinüs içerisinde dokularda yapışıklık meydana gelebilir ve burundaki hava akımını engelleyecek yaralar oluşturabilir.

·      Burun Deformitesi: Kemik çıkarımı veya yapışıklıklardan kaynaklanır. Ameliyatla düzeltilebilir.

·      Burun Kanaması: Hastaların % 1'den azında ameliyat sonrası burundan kanama devam eder. Ameliyatla düzeltilmesi gerekebilir.

·      İnme: Hipofizin her iki yanında bulunan karotid arterler ve kavernöz sinüsler, ameliyat sırasında zarar görebilir ve bu durum beyne giden kan akışını engelleyip inmeye neden olabilir.

İlgili Sayfalar

DOKTORUNUZA SORUN

YORUMLARINIZ

Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi amaçlıdır.