EN AR RU
MAKALELER

Endoskopik Hipofiz ameliyatının avantajları nelerdir?

1- Burun içi yapılara daha az hasar verildiği için  ameliyat sonrası hastaları son derece rahatsız eden ve nfes almasını güçleştiren burun tamponları kullanılmaz.

2- Hipofiz bezine  ulaşmada burun boşluğu doğal bir koridor olarak kullanıldığından diş kökleri kesilmez ve her iki burun deliğini ayıran kıkırdak doku zedelenmez.

3-  Ameliyat esnasında röntgen çekmek ihtiyacı olmadığından hasta ameliyatta haberi olmadan x-ışınına maruz kalmaz.

4- Tümör çıkartıldıkça oluşan boşluğa endoskop ilerletilerek  kenarlarda kalan parçaları görülür ve tamamı çıkartılabilir.

Endoskopik Hipofiz ameliyatları oldukça güvenilir bir yöntem olmasına karşın hipofiz bezi çevresindeki önemli dokulara zarar verilebilebilir. Bu zaraların bir kısımı Burun tıkanıklığı,koku kaybı şeklinde olabileceği gibi burundan beyin omurilik sıvısı kaçağı,görme siniri ve şah damarı yaralanması gibi büyük sorunlar ile karşılaşılabilir.Bu tür komplikasyonların en aza indirilebilmesi için ameliyat öncesi gerekli radyolojik incelemelerin detaylı olarak yapılması gerekirse ameliyat sırasında bilgisyar destekli navigasyon sitemlerinden yararlanılması ve  endoskopik hipofiz ameliyatlarında tecrübesi olan cerrahların ameliyat yapması önemlidir.

İlgili Sayfalar

DOKTORUNUZA SORUN

YORUMLARINIZ

Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi amaçlıdır.